Jak dbać o klimatyzację samochodową, by być zdrowym?

Jak dbać o klimatyzację samochodową, by być zdrowym?

by drozdullo
auto klima płock zdrowie nabicie odgrzybianie naprawa serwis

Zbliża się kolejne upalne lato, więc najwyższy czas pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu klimatyzacji. Dzięki temu komfortowo będziemy jeździć nawet w największe upały.

Po co serwisować klimatyzację?

Przede wszystkim po to, by nie miała negatywnego wpływu na nasze zdrowie, zapewniała nam właściwą temperaturę i działała bezawaryjnie.

auto klima płockNieumiejętne korzystanie z klimatyzacji bardzo szybko może przyczynić się do wielu groźnych chorób. Nieodpowiednie ustawienie temperatury Może wywołać szok termiczny i przeziębienie lub zapalenie gardła gotowe. Optymalna różnica między temperaturą w samochodzie, a temperaturą na zewnątrz, to 5-6 stopni Celsjusza.

Znacznie groźniejsze dla zdrowia mogą być grzyby i bakterie rozwijające się w nieczyszczonej wentylacji. Zgromadzona w przewodach wilgoć to dla nich idealne środowisko. Te mikroorganizmy są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, alergików i osób ze schorzeniami pulmonologicznymi. Zaniedbana klimatyzacja może wywołać katar, zapalenie spojówek, kichanie, napady kaszlu.

Jak prawidłowo dbać o klimatyzację?

Najważniejszym elementem jest prawidłowy serwis klimatyzacji samochodowej. Powinien on być dokonywany co roku (można samodzielnie) lub co dwa lata w wyspecjalizowanym zakładzie.

Nasze czynności powinny polegać na wymianie filtra kabinowego i przeczyszczeniu przewodów wentylacyjnych. Filtr kabinowy zatrzymuje wszelkiego rodzaju pyły, gdy jest zatkany to nie tylko słabiej działa klimatyzacja, ale zgromadzony na nim kurz może wywołać odczyn alergiczny. Podczas czyszczenia przewodów wentylacyjnych należy wprowadzić do nich środek odgrzybiający, dostępny w sklepie motoryzacyjnym (nie są zbyt skuteczne).

klimatyzacja a zdrowie

Co dwa lata trzeba przeprowadzić przegląd całej klimatyzacji. Zostanie wtedy sprawdzona szczelność całej instalacji, poprawne działanie sprężarki, uzupełniony olej w kompresorze i nabity do klimatyzacji środek chłodzący. Wtedy też należy przeprowadzić kompleksowe odgrzybianie klimatyzacji i całego samochodu przy pomocy ozonu lub środków chemicznych.

Ozonowanie to zdecydowanie najlepsza i najbezpieczniejsza metoda. Ozon skutecznie niszczy wszystkie mikroorganizmy jak pleśnie, grzyby, bakterie. Ozon usuwa z wnętrza samochodu wilgoć i wszystkie zapachy. W tak „przewietrzonym” samochodzie będzie się podróżowało znacznie przyjemniej. Ozon jest także całkowicie bezpieczny dla środowiska, ponieważ szybko rozkłada się na tlen.

Klimatyzacja samochodowa – najczęstsze awarie

Corocznie serwisowana klimatyzacja zawodzi bardzo rzadko, jednak jeśli o tym zapomnimy to mogą nas czekać przykre niespodzianki i wysokie koszty.

auto klima klimatyzacja samochodowa płock

Najczęstszą przyczyną niesprawnej klimatyzacji jest brak środka chłodzącego. Specjaliści podają, że rocznie ubywa go ok. 10%. To wpływa na spadek wydajności systemu i jego nierówną pracę. Warto więc go uzupełnić, nie powinno się robić tego „na oko”. Coraz powszechniej używane są do tego automaty, które opróżniają środek i olej, rozdzielają do osobnych butli i ważą. Kolejny etap to ponowne napełnienie i uzupełnienie brakujących ilości.


Dane kontaktowe


Serwis klimatyzacji samochodowej w Płocku

09-400 Płock, ul. Otolińska 25 (obok biurowca Wektra)
kom.+48 606 450 204
www: Auto Klima Serwis Płock

You may also like

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x